Dane techniczne

Wieże World Trade Center miały około 416 metrów wysokości, przy czym na dachu jednej z wież znajdowała się dodatkowo iglica, służąca przekazywaniu sygnału telewizyjnego oraz sieci komórkowych. Licząc iglicę wieża miała 526 metrów i była wyższa nawet od Petronas Towers w Kualalumpur. Wieże miały po 110 pięter i około 406 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Każda z wież posiadała 99 wind, poruszających się z prędkością do 8,4 m/s w szybkach o łącznej długości 30 km.

W kompleksie pracowało około 50 tys. ludzi w kilkuset firmach, natomiast dziennie przewijało się tam około 150 tysięcy turystów. W jednej z wież znajdował się taras widokowy na 107 piętrze, będący jednocześnie najwyżej położonym obserwatorium świata, stojącym na wolnym powietrzu. Przy dobrej pogodzie było widać wszystko w okolicy w promieniu 45 mil.

Do budowy wież zużyto 181 tysięcy ton stali. Zewnętrzny szkielet stanowił również formę podpory, natomiast całość konstrukcji opierała się na stalowym rdzeniu w środku budynku, w którym były wpuszczone windy. Właśnie stopienie tych rdzeni było prawdopodobną przyczyną zawalenia się budynków po zamachach z 11.09 2001. W prawdzie budynki były zaprojektowane na wytrzymanie uderzenia dużego samolotu ? co zresztą wytrzymały, natomiast żaden metal nie wytrzyma temperatury powstającej przy spalaniu się ogromnych ilości paliwa lotniczego. Zewnętrzny szkielet zapewniał również to, że w razie katastrofy biurowiec zapadnie się do środka, co się zresztą stało. Ciężko jest przewidzieć liczbę ofiar, jeśli podczas zamachu przewrócił się on na sasiednie budynki.

W każdej z wież znajdowało się 43600 okien, na które potrzebne było 182 880 metrów kwadratowych szkła. Szyby te były myte średnio co 2 miesiące przez wyspecjalizowaną ekipę.

Podczas silnego wiatru wieże odchylały się od pionu o około 3 stopy (około 90 cm).

Kable telefoniczne wewnątrz budynków miały długość ponad 30 km.

Usuwanie gruzów po zamachach trwało 8,5 miesiąca ? dużo szybciej, niż początkowo zakładano.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.